051-37638100 [email protected]

با داغ شدن بازار طراحی سایت، بسیاری از افراد و مدیران برای پیشرفت کاری خود به دنبال طراحی سایت هستند. و می خواهند حضور خود را در فضای مجازی پررنگ تر کنند و یک سایت و یا اپلیکیشن داشته باشند. در این میان بعضی از افراد به دنبال شرکت برنامه نویسی خوب و حرفه ای می گردند تا طراحی سایت خود را به دست آن ها بسپارند. این افراد معمولا خودشان علاقه ای به کدنویسی و برنامه نویسی ندارند و ترجیح می دهند یک شرکت برنامه نویسی این کار را برایشان انجام دهد.

و برخی دیگر از افراد که به بحث کدنویسی و برنامه نویسی علاقه دارند معمولا ترجیح می دهند خودشان این علم را یاد بگیرند و شروع به طراحی سایت کنند. این افراد با استفاده از شرکت در دوره های آموزشی و یا یادگیری از طریق کتاب و وب سایت ها شروع به یادگیری برنامه نویسی می کنند. و در پایان می توانند به روش کدنویسی و یا اینکه از طریق استفاده از سیستم های مدیریت محتوا طراحی سایت را بدون نیاز به شرکت برنامه نویسی انجام دهند.

در هر صورت شما جزو هر گروهی که باشید ما در این مقاله از رز قصد داریم، به بررسی علم برنامه نویسی و یا انتخاب درست یک شرکت برنامه نویسی بپردازیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

برنامه نویسی چیست؟

قصد دارم به زبان خیلی ساده این موضوع را برای شما توضیح دهم.‌ برنامه نویسی یعنی دستوراتی بنویسیم که یک سیستم برای مثال کامپیوتر، بتواند آن ها را متوجه شود و دستورات ما را پشت سر هم اجرا کند. زبان برنامه نویسی، زبان جالبی است که لغات، دستورات و قوانینی را در اختیار برنامه نویس ها قرار می‌دهد که از طریق آن زبان می توانند با کامپیوتر صحبت کنند.

البته در نظر داشته باشیم که به مجموعه دستوراتی که در قالب یک پکیج قرار می‌گیرند و در اختیار سیستم گذاشته می شوند و از آن طرف سیستم هم به خوبی آن را درک می کند و متوجه می شود، نرم‌افزار یا اپلیکیشن گفته می شود.

به این مساله دقت کنید که اساسا نرم افزارها و اپلیکیشن ها برای کار خاصی تعبیه می شوند. می توان گفت که نرم‌افزارها یا اپلیکیشن ها به منظور حل یک مشکل خاص طراحی شده و به بازار عرضه می شوند. حال هرچه این مشکل بزرگ‌تر و جهانی تر باشد، آن نرم‌افزار هم طرفداران بیشتری پیدا می کند و معروفتر می شود.

هدف برنامه نویسی

اگر شما به عنوان یک برنامه نویس کار خود را آغاز کرده اید، همیشه به دنبال این مسئله باشید که مردم به چه نرم افزاری نیاز دارند. و نرم افزاری طراحی کنید که باری از دوش مردم بردارد یا حداقل کار را برای آن ها راحتتر کند. در اصل وظیفه شما این است که هوشمندانه با طراحی نرم افزاری خاص مشکلات و دغدغه های مردم جامعه خود را برطرف کنید، در این صورت نرم افزار شما با اقبال عمومی رو به رو می شود و کاربران زیادی از شما یاد می کنند.

یک برنامه نویس قبل از شروع به کدنویسی و انجام پروژه، دقیقاً باید در نظر داشته باشد که قرار است چه مشکلی را برطرف کند و مهم تر از یافتن مشکل، این مسئله است که آیا مشکلی که در صدد حل آن است آیا واقعا دغدغه درصد قابل توجهی از جامعه است یا تعداد کمی از کاربران را هدف قرار می دهد.

در برنامه نویسی  به هر دستوری که می خواهد اجرا شود یک Statement گفته می شود. حال اگر بخواهیم تعدادی Statement بنویسیم، به یک ویرایشگر متن نیاز داریم تا بتوانیم دستورات مد نظر را در آن وارد کنیم. تا اینجا متوجه شدیم که برنامه نویسی به چه معناست و امیدوارم درک درستی از آن پیدا کرده باشید تا بتوانید تصمیم بگیرید که می توانید برنامه نویسی را یاد بگیرید یا ترجیح می دهید که یک شرکت برنامه نویسی کار را برایتان انجام دهد. در ادامه مطلب به علم یادگیری زبان برنامه نویسی خواهیم پرداخت.

زبان برنامه نویسی

در نظر داشته باشید که هدف از برنامه نویسی صرفا یادگیری یک زبان خاص نیست مثلا بگوییم اگر زبان پایتون یا دیگر زبان ها را یاد بگیریم دیگر برنامه نویس موفقی می شویم. هدف از برنامه نویسی این است که یک برنامه نویس خوب و حرفه ای شویم که بتوانیم با زبان های مختلف کار کنیم و زبان ها به عنوان ابزار کار ما هستند.

زبان برنامه نویسی خوب و بدی وجود ندارد. بارها دیدیم که یک برنامه نویس خوب توانسته است با هر زبانی یک برنامه ویژه و منحصر به فرد تولید کند. اما از طرفی یک برنامه نویس بد حتی اگر بهترین زبان دنیا را هم بداند و استفاده کند، نمی تواند یک برنامه خوب طراحی کند و تضمینی در کارش وجود ندارد.

مهارت های مورد نیاز برنامه نویسی

خبر خوب این است که برنامه نویسی مهارتی است که نیاز به دانشگاه رفتن ندارد و هر کسی که به برنامه نویسی علاقه دارد و تلاش و پشتکار داشته باشد، می تواند در چندین ماه آن را یاد بگیرد. برخی از کارشناسان بر این باورند که باید برنامه نویسان تحصیلات عالی دانشگاهی داشته باشند و یا متخصص علوم ریاضی و فیزیک که قوه تحلیل بالایی دارند، باشند. اما این اصلا بدین معنا نیست که دیگران نمی توانند در این زمینه موفق شوند. درست است که ذهن بازی که ریاضیدان ها دارند و ذهنی تحلیلی و ریاضیاتی دارند به این موضوع کمک می کند اما مهم نیست.

برنامه نویسی مهارتی است که حتی بدون شرکت در دوره آموزشی هم می توان آن را یاد گرفت و صرفا بر اساس اطلاعات و آموزش هایی که در اینترنت و کتاب ها موجود است به موفقیت رسید. البته مطالبی که در وب سایت ها آورده شده است معمولا بهتر از کتاب ها هستند. چرا که مطالب در وب سایت ها معمولا به روز هستند و همیشه در دسترستان هستند. شما هر زمان که بخواهید می توانید با گوشی همراهتان به این وب سایت ها وارد شوید و اطلاعات را بر روی آن مشاهده کنید و یاد بگیرید. علت دیگری برتری وب سایت ها این است که معمولا اطلاعات رایگانی دارند.

ضرورت یادگیری مهارت برنامه نویسی

امروزه با توجه به نقش کامپیوتر ها در زندگی انسان ها، کامپیوتر ها نقش اساسی را در دنیا ایفا می کنند. اکثر زندگی ها وابسته به کامپیوترها شده اند. حال اگر شما نتوانید با این ابزار یا فناوری به خوبی ارتباط برقرار کنید، می توان گفت که زندگی را باخته اید. اگر کار با کامپیوتر یا کدنویسی را یاد نگیرید، در آینده به افرادی تبدیل می شوید که باید از کامپیوترها دستور بگیرید.

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و فراگیری آن در زندگی روزمره، حداقل باید به یکی از زبان های برنامه نویسی آشنایی داشته باشید و آن را فرا بگیرید. گسترش کامپیوترها و اینترنت باعث شده است که کارها به دو دسته تقسیم شوند:

دسته اول افرادی هستند که به کامپیوترها می‌گویند چه کاری انجام دهند.

و دسته دوم افرادی هستند که از کامپیوترها دستور می‌گیرند.

شما دوست دارید در کدام دسته قرار بگیرید. اگر دسته اول را انتخاب کرده اید و می خواهید که به کامپیوترها فرمان دهید، این نوید را به شما می دهیمکه نیازی نیست تا یک برنامه نویس حرفه ای باشید. شما فقط نیاز دارید که به فکر یادگرفتن مهارت‌های نوآوری و خلاقانه باشید که درک درستی از نحوه‌ی کار نرم‌افزار و تجربه‌ی مشتری از نرم‌افزارداشته باشید.  بنابراین شما به یک اعتماد به نفس خلاقانه در روند کار نیاز دارید تا بتوانید درست تصمیم گیری کنید و موضوعات را حل کنید.خوشبختانه یادگیری مهارت‌های کدنویسی سخت نیست؛ اما به انرژی و تلاش مداوم نیاز دارد و همچنین پشتکار بالایی که خواهان موفقیت باشد.

شما اگر یاد بگیرید با این فناوری کار کنید می توانید کارهایی که در ادامه توضیح می دهیم را که بسیار هم مهم هستند را به راحتی انجام دهید و موفق شوید.

۱. تولید محتوا کنید

متاسفانه باید بگویم که اگر این روزها فردی که کدهای HTML و CSS (کدهای مرتبط‌ با ساخت وب سایت سمت کاربر) را بلد نباشند و نتوانند با آن ها کار کنند، جزو افراد بی سواد قرار می گیرد. شاید این حرف من برای شما سخت و سنگین باشد و من را فردی بی رحم خطاب کنید اما باید این واقعیت را قبول کنید. این نوید را می دهم که یادگیری این زبان بسیار آسان است و شما می توانید با تلاش و پشتکار آن را فرا بگیرید و چه بسا که در یک شرکت برنامه نویسی حتی استخدام شوید.

۲. به جای پاورپوینت برای ارائه ایده خود از نمونه اولیه استفاده کنید

اگر ایده اولیه ی خود را همراه با نمونه اولیه نشان دهید به راحتی می توانید طرف مقابلتان را متقاعد کنید . چرا که او می تواند ایده شما را حس کند. اگر شما این کار را انجام دهید نسبت به افرادی که پاورپوینت ارائه می دهند برتری دارید و همه ما را انتخاب خواهند کرد. منظور از ارائه‌ی نمونه‌ی اولیه این است که فرد باید طراحی خود را با یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی، مانند جاوا اسکریپت یا پایتون اجرا کند و این کار یکی از بهترین تمرین‌ها برای یادگرفتن برنامه‌نویسی است.

حال شما برای شروع کار به نقشه ی راه نیاز دارید. پس قبل از شروع هرف خود را به روشنی تعریف کنید تا درگیر جزئیات نشوید و از مسیر اصلی خارج نشوید.

۳. ارتباط بیشتری با مهندسان و توسعه‌دهندگان داشته باشید

سعی کنید بیشتر با توسعه دهندگان و برنامه نویسان همراه باشید. این مورد سادهه به شما کمک می کند تا از علم بنامه نویسی بیشتر بداند یا حداقل به آن علاقه مند شوید. شما بای یاد بگیرید که ارتباط موثری با اعضای تیم ود داشته باشید. بنابراین لازم است تا در رشته هایی مثل مهندسی و ریاضی تحصیل کرده باشید. کدنویسی به شما درک خوبی از مراحلی که طرح به کد تبدیل می شود، می دهد که برای شروع یادگیری بسیار مفید است.

۴.  دستورالعمل برای افزایش سرعت یا بهبود کار توسعه‌دهندگان ارائه دهید

هیچ کارمندی دوست ندارد که مدام نحوه انجام امور به او یادآوری شود. این وظیفه شماست که با تعریف بهتر وظایف و نقش ها نتیجه کار رار بهبود دهید. شما باید امکانات متفاورت را ارزیابی کنید، ارزش های کاربران خود را بدانید و سپس آن ها را به تیم توسعه دهنده خود انتقال دهید.

۵. شک‌داشتن به نحوه‌ی کار تیم توسعه

البته درست این است که به کار توسعه دهندگان خود ایمان داشته باشید و بهترین ورودی ها را به آن ها بدهید. اما اگر به عملکرد آن ها شک دارید بهتر است بنشینید و با آن ها صحبت کنید.

۶. ساخت اپلیکیشن

یک ایده خوب برای یادگیری کدنویسی ساخت اپلیکیشن است که به شما انگیزه برای شروع یادگیری را می دهد.

مراحل کار شرکت برنامه نویسی

حال به سراغ دومین آیتم مهم می رویم. اگر نتوانستیم با برنامه نویسی و کدنویسی ارتباط بگیریم و یادگیری خود را آغاز کنیم، چارهای نداریم جز اینکه از یک شرکت برنامه نویسی کمک بگیریم.

در انتخاب شرکت برنامه نویسی دقتداشته باسید چراکه در اولین قدم باید استراتژی در باره موارد زیر را به شما بدهند.

–          تحقیقات برای کلمات کلیدی

–          قواعد کلی برند (Brand)

–          پیدا کردن هویت اصلی کاربران (مشتریان آنلاین) جامعه هدف

–          استراتژی های بازاریابی

دومین گام تدوین برنامه است که به شرح زیر می باشد.

–          تهیه پلن معماری اطلاعات

–          تهیه پلن نقشه سایت و شیوه اتصال و ارتباط هر صفحه به دیگر صفحات داخل وب سایت

–          سایت فریم شامل: انتخاب مدیریت محتوا سایت، بانک اطلاعاتی، فضای میزبانی یا هاست

–          انتخاب مدل گرافیکی

–          تدوین طرح پیاده سازی و اجرایی کردن پروژه

–          رعایت هویت برند (Brand)

سومین گام شروع موارد طراحی سایت توسط شرکت طراحی سایت است

–          طراحی گرافیکی سایت

–          استفاده از html و css مناسب

–          پیاده سازی عناصر عملکرد

–         طراحی و نظم منبع داده ها و بانک اطلاعاتی

–          انجام آزمایشات اولیه، برطرف کردن باگ های احتمالی

–          اجرایی کردن و در دسترس گذاشتن وب سایت

چهارمین گام مهم توسه و گسترش وب سایت است که شامل موارد زیر است.

–          ایندکس کردن صفحات در موتورهای جستجو

–          بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

–          اطلاع رسانی از طریق کمپین های بازاریابی ایمیلی

–          تحقیقات برای کلمات کلیدی و بازبینی در آنها

–          بازاریابی شبکه های اجتماعی

کلام پایانی

از ویژگی های یک شرکت برنامه نویسی خوب، داشتن تیم تخصصی و برنامه نویسان حرفه ای است که می توانند سایت هایی با کیفیت و ارزان که قابلیت به روز رسانی و بهینه سازی(سئو) را برای سایت شما دارند را طراحی کنند.

تیم تخصصی شرکت برنامه نویسی رز با ر عایت اصول و قواعد پیاده سازی و بهینه سازی درست سایت می تواند نتایج شگفت انگیزی را برای کسب و کار شما رقم بزند و تجارت شما را متحول کند. با کارشناسان طراحی سایت ما در ارتباط باشید.