051-37638100 [email protected]

احتمالا تا حالا عبارت طراحی وب به گوشتان خورده است. طراحی وب یعنی چه و اصلا از کجا آمده است؟! آیا این اصطلاح اصلا درست است و یا به اشتباه در بین مردم و حتی افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند جا افتاده است؟ طراحی وب چگونه است؟ و… . این ها سوالاتی هستند که ممکن است ذهن شما را هم به خود مشغول کرده باشند و یا حتی با بی توجهی و به صورت روزانه از آن ها استفاده می کنید ولی تا به حالا به معنا و منظور آن ها دقت نکرده اید. در این مقاله با گرین وب همراه باشید تا بیشتر در مورد اصطلاح طراحی وب و معنا و مفهوم آن صحبت کنیم.

 

طراحی وب واقعی چیست؟

طراحی وب عبارتی است که جدیدا در ایران وارد شده و گاهی در بین بحث ها آن را می شنویم. در واقعیت طراح وب و یا تیم طراحی وب به کسانی گفته می شود که کار ساخت خود وب را بر عهده دارند اما به دلیل این که وب مستر ها و همچنین افراد مرتبط با وب به گسترش آن کمک می  کنند و باعث می شوند تا اتفاق دیگری در آن رقم بخورد به آنان نیز طراح وب گفته می شود.

وب چگونه به وجود آمد؟

سال ها پیش افرادی در بخش های نظامی و اطلاعات ایالات متحده در حال کاربر روی پروژه وب بودند. این افراد با صرف وقت زیاد و کار بر روی این نوع وب و با کار تیمی ای نسبتا بزرگ توانستند وب را بسازند. وب نسخه اول که برای انتقال اطلاعات نظامی در پشت پرده های نیروی نظامی آمریکا استفاده می شد بسیار شکننده و ضعیف بود. هدف از ساخت این وب فقط و فقط گرفتن ارتباطات مهم در فاصله فیزیکی زیاد و با کیفیت نسبتا بالا بود؛ تا بتوان از آن برای سیستم های جاسوسی در کشور های دیگر و ارتباط گرفتن راحت تر بین پایگاه های نظامی استفاده شود. بعد از ابداع این نوع از وب آمریکایی ها مجبور شدند تا این پروژه را تا چندین سال در خفا نگهدارند و از آن در موارد ضروری و به صورت فوق سری استفاده کنند.

پس از تمام این موارد و سری بودن این وب، مدتی بعد به دلایلی (که در این مقاله نیازی به گفتنشان نیست) این سیستم به اشتراک گذاری اطلاعات افشا شد. پس از این ایالات متحده سعی کرد تا این پروژه را به صورت جهانی گسترش دهد و کشور های دیگر نیز که تازه از نعمات وب با خبر شده بودند از این عمل استقبال کردند. در جریان این اتفاقات کم کم مواردی برای رشد وب کشف می شد و متخصصین آن زمان سعی بر این داشتند تا بتوانند این نوع وب را گسترش دهند. این گسترش ها موجب شد تا نسخه فعلی وب یعنی وب دو به وجود بیاید.

نسخه وب دو و طراحی وب در آن

ما در عصر حاضر در حال استفاده از نسخه دوم وب هستیم. در این نسخه علاوه بر ارسال و دریافت اطلاعات کاربران شبکه جهانی اینترنت می توانند اطلاعات را همراه با مواردی که برای تزئین آن به وجود آمده اند دریافت کند و پس از رندر کردن آن اطلاعات و کد ها توسط موتور های جستجو گر کاربر اجسام و تصاویر خاصی را در صفحه مانیتور کامپیوتر و یا صفحه تلفن همراه خود مشاهده کند.

طراحان وب امروزی همانطور که اشاره کردیم در حال ساخت نسخه سوم وب هستند. ارتقاء وب در این نسخه این است که مردم می توانند علاوه بر دریافت اطلاعات به صورتی دلپذیر و زیبا تر اطلاعات پردازش شده را دریافت کنند. به عبارتی شما اطلاعتی را که لازم دارید از اینترنت در اختیار می گیرید و در این صورت مواردی که دریافت می کنید غربال شده اند و مخصوصا برای شما به وجود آمده اند و یا باز نشر شده اند. البته این نکته نیز وجود دارد که در وب فعلی ما آثار این طراحی وب که توسط متخصص ها انجام شده است را می بینیم. به عنوان مثال هوش مصنوعی که بخش از وب سه است در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و یا فیسبوک در حال فعالیت هستند و می توانند بخشی از کار نسخه بعدی وب را بر عهده بگیرند.

چگونه طراحی وب انجام می شود؟

وب به دلیل بزرگ بودن و به قولی نامتناهی بودن آن و تعداد بالای کاربران فعال در آن (که فقط ۸ میلیارد انسان های زمین نیستند بلکه شاید به همین تعداد روبات های وب گرد نیز وجود دارند!) قطعا محتوا های زیادی دارد که البته هر روز هم به این تعداد اضافه می شود. قاعدتا با ایجاد محتوا های مختلف و انتقال آن ها از طریق اینترنت ما در حال گسترش آن هستیم و شاید بتوان گفت تمامی افرادی که روزانه با اینترنت سر و کار دارند و از آن استفاده های مختلف میکنند یک گسترش دهنده وب هستند. اما در پایان این طراحان وب اند که به این محتوا ها جامه می پوشانند و آن ها را به صورت ساماندهی شده در وب سایت های مختلف به اشتراک می گذارند.

طراحی وب خوب، یکی از عوامل مهم رشد

شاید بتوان گفت این طراحان وب هستند که راه را برای کاربران اینترنت باز می کنند تا بتوانند با خیالی راحت اطلاعات را به اشتراک بگذارند. با توجه به این مورد و بحث هایی که پیش از این مقاله در دیگر مطالب کرده ایم، وظیفه مهمی به گردن دارند و باید سعی کنند تا به گونه ای سایت ها را طراحی کنند که برای مخاطبین و کاربران جذاب تر باشد و در غیر این صورت همانطور که گفتیم وب مکان بسیار بزرگی است و قطعا شما هم رقبایی دارید که اگر لحظه ای از مشتری مداری غفلت کنید مشتریان شما را می دزدند و البته شاید بتوان گفت شما با بی تدبیری و استفاده نکردن از یک طراحی وب خوب آن ها را تقدیم رقبای خود کرده اید.

طراحی وبسایت

 

ما به عنوان یک تیم طراحی وب در سطح ایران به شما این اطمینان را میدهیم که با تمام استاندارد های لازمه برای طراحی وب سایت خوب کسب و کار شما را در وب به میلیون ها کاربر نمایش دهیم. کافیست با ما تماس بگیرید.